Jak na výměnu rybářského vlasce?

Už za pár dní nás, příznivce lovu přívlačí nebo lovu na umělou mušku, čeká "otevíračka" na pstruhových revírech, kam jsme měli posledního půl roku přístup zakázán. Je tedy nejvyšší čas nachystat si pruty, navijáky, nástrahy a ostatní výbavu. Dnešní článek s těmito přípravami úzce souvisí, bude se totiž věnovat výměně a péči o vlasec.

Sváteční nebo nepříliš zkušení rybáři bývají lhostejní k tomu, jak zacházejí se svými rybářskými vlasci, nechovají se k nim tak, jak by měli, což se nakonec stává problémem při nahazování i samotném souboji s rybami. Vlasec ve špatném stavu je nejčastějším důvodem frustrace, kterou zažíváte, když se vám vlasec zamotá nebo přetrhne v tu nejméně vhodnou chvíli. Vzhledem k tomu, že v rybolovu záleží velmi často i na těch nejmenších detailech, měli byste vlasci věnovat pozornost po celou do trvání rybářské sezóny. Nicméně její začátek je vhodnou příležitostí, udělat si menší inventuru.

Jaké množství je to správné?

Pravděpodobně nejčastější chybou, kterou řada rybářů dělá a která má značný vliv na jejich rybářské úspěchy (především na nahazovací vzdálenost, přesnost a správný výkon při souboji s rybou) je, že mají na cívce svého navijáku příliš málo vlasce. Už v jednom ze svých minulých článků jsem se o tom nepřímo zmínil, když jsem vám představoval pomocníka při výměně vlasce jménem QSP. Pokud chcete mít vlasce na cívce tak akorát, měla by namotávka dosahovat asi 2-3 mm pod okraj cívky. Tehdy bude dosahován nejlepší výkon vlasce a tím i celého navijáku.

Pokud cívku přeplníte, může se stát, že vlasec se bude namotávat příliš volně, bude snadno spadávat nebo se smyčky budou hromadit a zasekávat na cívce nebo v očcích prutu - to může mít u prutu s drobnými koncovými očky ničivé následky. Správně naplněná cívka vám umožní nahazovat daleko a přesně, a to i s lehkými nástrahami. Nedostatečně zaplněná cívka způsobuje velké tření na okraji cívky, je potřeba větší síly, aby se vlasec z navijáku odvinul, tím pádem se vlasec špatně smeká a hody jsou kratší, než když je cívka naplněna tak akorát.

Částečná výměna vlasce – jak na to? 

Když je vlasce na cívce málo, brání nám to v pohodlném nahazování a v přesném umisťování našich návnad stejně jako v plynulém navíjení vlasce . Tehdy je potřeba vlasec doplnit, což může být provedeno buď kompletním odstraněním starého vlasce a namotáním nového, nebo jen částečnou výměnou. Při částečné výměně můžete odstranit jen prvních několik metrů vlasce, nese to s sebou však nutnost napojit nový vlasec na starý pomocí uzlu. A teď přichází důležitá otázka - jaký uzel zvolit? Já osobně doporučuji na spojování dvou vlasců tzv. uni uzel = dvojitý grinner. Je to skutečně univerzální typ - pokud byste se měli naučit jediný rybářský uzel, pak je to tento. Je ideální i pro navázání nového vlasce na starý, navíc skvěle prochází očky při nahazování - konce po navázání je však potřeba ustřihnout zcela u uzlu. Kdo ho nezná nebo nepoužívá, může se na jeho vázání podívat na videu:

Video by Saltwater Experience, svazování dvou vlasců k sobě začíná zhruba v čase 2:10

Uni uzel je malý a hladký, takže na cívce funguje bez narušení chodu vlasce a minimalizuje tření pokud přechází přes okraj cívky a dále skrz očka prutu.

Vlasec, který necháváte při částečné výměně na cívce – podkladový – musí být samozřejmě také v dobrém stavu, musí mít stále potřebnou sílu a pružnost, aby byl i nadále pomocníkem ve vašem rybářském snažení a ne vaší brzdou. Pamatujte, že podklad by měl mít vždy stejnou nebo vyšší pevnost než hlavní, chytací vlasec. Pokud si nejste jistí, nebo máte o kvalitě podkladu pochybnosti – doporučuji výměnu celého vlasce. Ztráta trofejní ryby kvůli přetržení vlasce za těch pár ušetřených desetikorun a minut nestojí. Vše samozřejmě s ohledem na to, zda je v daných podmínkách reálné, aby vám ryba vymotala návin "chytacího" vlasce.

Pokud máte velkou kapacitu cívky, ale pro své chytání jí potřebujete jen zhruba třetinu nebo polovinu, můžete u některých typů navijáků využít také redukci cívky (dostupné např. pro Shimano Aero, Stradic, Ultegra a další).


Řada cívek je dle mého dnes předimenzovaná, protože reálně potřebujeme 100 – možná 150 nebo 200 metrů vlasce (dle jeho tloušťky). Toto množství vystačí na drtivou většinu rybářských situací. Na velké ryby nebo na vyvážku se pak obvykle používají mnohem větší navijáky. Nicméně osobně ani tak redukci nepoužívám a raději si namotám větší množství podvinu.

Jak dostat z cívky starý vlasec? 

Pokud jste se rozhodli pro kompletní výměnu, nastává otázka, jak nejsnáze dostat z cívky starý vlasec? Existuje celá řada více či méně originálních způsobů, já jsem vyzkoušel tři tradiční: hezky ručně (zápěstí-loket, zápěstí-loket a tak pořád dokola), pomocí elektrického "udělátka" od Berkley, kterému se hezky česky říká "vymotávač vlasce" a seženete ho asi za čtyři stovky - zde, je to super pomocník, ušetří vám námahu ale i s ním je to operace celkem na dlouho. No a pokud chcete, můžete místo něj použít i elektrickou vrtačku - není to tak elegantní řešení, ale účel s trochou snahy splní také.

Video by purefishinghk's channel

Jak poznat jaký vlasec na jaké cívce máte? 

S tím jak vám doma roste množství rybářského nádobíčka, zvyšuje se počet prutů a navijáků, přibývá logicky i cívek s různými typy a průměry vlasců. Postupem času tedy většina z nás ztrácí přehled a řeší problém jak dlouho, jaký typ, jakou značku, jaký průměr a jak kvalitní vlasec vlastně na té které cívce máte, kolik ho na cívce je, jaký je pod ním podkladový vlasec atp.

Řešením je zaznamenání těchto informací pomocí samolepek přímo na cívky nebo někde bokem do sešitu, PC či mobilu. Já si obvykle značím měsíc a rok kdy jsem vlasec namotal, sílu a nějakou vlastní zkratku pro značku nebo typ vlasce. Možná vám takové samolepky přijdou zbytečné, nebo si říkáte, že je to pitomost, že si to přece budete pamatovat, ale vězte, že nebudete! Za pár týdnů, jako když své poznámky najdete.

Kdy vlasec vyměnit?

Jak už bylo zmíněno, k výměně vlasce by mělo dojít tehdy, když je ho na cívce málo. Existuje ale samozřejmě i celá řada dalších důvodů k jeho výměně. Nejpodstatnější je logicky to, jak často vůbec k vodě chodíte. Je celkem důležité čas od času udělat inspekci prvních pár metrů vlasce - přejet ho prsty, jestli není někde odřen nebo narušen a poškozené kusy včas odstřihnout. Takovéto oděrky a trhlinky mohou být i hlouběji uvnitř cívky – obvykle k nim dojde, když ryba, se kterou zápasíte plave kolem nějakých překážek, nebo když je vlasec extrémně namáhán. Rybáři chytající s těžšími feederovými krmítky jsou nuceni prvních pár metrů vlasce měnit skoro po každém lovu ať jsou na vlasec sebeopatrnější.

Klasické nylonové vlasce jsou poškozovány také vlivem slunečního záření, je tedy lepší je pokud možno skladovat na tmavém místě, v garáží nebo sklepě, mimo extrémní výkyvy teplot. Kondici vlasce snadno poznáte také podle jeho lámavosti - pokud se lehce zlomí, když zkusíte uvázat uzel, pak zřejmě budete muset prvních metrů odmotat, nebo ho vyměnit celý.

Neexistuje žádné přesné pravidlo na to, jak dlouho vám vlasec na navijáku vydrží než bude potřeba jej vyměnit. Záleží to na tom, jak intenzivně jej používáte, jaký typ máte (pletenky samozřejmě vydrží mnohem déle než klasické nylonové vlasce). Nikdo ale asi nechce riskovat, že kvůli špatnému vlasci přijde o rybu svého života – nová sezóna je tedy ideální příležitostí k jeho výměně.


SHARE
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentářů:

  1. Jaké vlasce na kaprařinu používáte? Vybírám z CarpExpert nebo Prologic. nebo jsou lepší nějaké jiné?

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji moc za tento velice zajímavý návod :) My se s manželem teprve nějak v tom rybaření zkoušíme zlepšit a jsme v tom relativně nový... Nedávno jsme si pořídili i z těchto stránek takové super lehátko se spacákem a tak doufáme, že nás to neomrzí a někdy ho i pořádně na nějakém lovu užijeme :)

    OdpovědětVymazat